Marktontwikkelingen April 2026
Dit is een archiefpagina. De actuele marktontwikkelingen van de laatste maanden vind je op Marktontwikkelingen freelance markt.
Samenvatting van de ontwikkelingen
ZZP Nederland vindt dat de overheid onduidelijkheid heeft gecreëerd door zij-aan-zij werken na het Uber-arrest als problematisch te framen, terwijl de minister dit nu expliciet toestaat. [1] De Tweede Kamer verzoekt de regering om zelfstandigen die aan de hersteloperatie toeslagen werken niet te confronteren met naheffingen of boetes, vanwege onduidelijkheid over vergoedingen. [2] De Belastingdienst heeft het Overzicht betalen en ontvangen uitgebreid met naheffingsaanslagen loonheffingen, zodat werkgevers deze direct online kunnen betalen en de betaalhistorie tot twee jaar terugzien. [3] In het eerste kwartaal van 2026 steeg het aantal startende bedrijven met 2,0% ten opzichte van vorig jaar, na meerdere kwartalen van daling. [4] Op Freelapp.nl daalde het aantal freelance opdrachten in april 2026 met 1% ten opzichte van maart 2026.
Freelapp-cijfers
Op Freelapp.nl zien we in april 2026 een verschil in het aantal freelance opdrachten van -1% ten opzichte van maart 2026 en van +47% ten opzichte van april 2025. Deze data is gebaseerd op de platformen die in de gemeten periode actief door ons gevolgd werden. Bekijk alle cijfers op Freelapp Pulse.
Bronnen
-
ZZP Nederland (standpunt) · 30 april 2026
VZN over zzp-beleid: “Erken wat normaal is”
ZZP Nederland vindt dat de overheid onduidelijkheid heeft gecreëerd door zij-aan-zij werken na het Uber-arrest als problematisch te framen, terwijl de minister dit nu expliciet toestaat. Volgens ZZP Nederland leidt het handhaven door de Belastingdienst zonder duidelijk wettelijk kader tot omzetverlies en acute bezettingsproblemen in sectoren zoals zorg, onderwijs en IT. ZZP Nederland waarschuwt dat de €38-grens in de praktijk als minimumtarief wordt gebruikt, wat onevenredig raakt aan sectoren zoals zorg, cultuur en startende zzp’ers. -
Tweede Kamer (Kamerstukken) · 22 april 2026
Toeslagen; Motie (gewijzigd/nader); Gewijzigde motie van het lid Van Eijk over ervoor zorgen dat zelfstandigen niet worden geconfronteerd met naheffingen of boetes voor hun werk voor de hersteloperatie toeslagen (t.v.v. 36708-91)
De Tweede Kamer verzoekt de regering om zelfstandigen die aan de hersteloperatie toeslagen werken niet te confronteren met naheffingen of boetes, vanwege onduidelijkheid over vergoedingen. -
Belastingdienst · 23 april 2026
Meer gemak voor werkgevers met toevoeging naheffingsaanslagen loonheffingen
De Belastingdienst heeft het Overzicht betalen en ontvangen uitgebreid met naheffingsaanslagen loonheffingen, zodat werkgevers deze direct online kunnen betalen en de betaalhistorie tot twee jaar terugzien. De Belastingdienst werkt aan verdere digitalisering, waaronder het toevoegen van vennootschapsbelasting en nieuwe functionaliteiten zoals het aanvragen van uitstel van betaling. -
KVK · 17 april 2026
Na een periode van daling stijgt het aantal startende bedrijven
In het eerste kwartaal van 2026 steeg het aantal startende bedrijven met 2,0% ten opzichte van vorig jaar, na meerdere kwartalen van daling. Het aantal stoppende bedrijven daalde voor het eerst in tweeënhalf jaar met 7,2%, terwijl het aantal faillissementen met 10,9% afnam.
Werkwijze: automatisch samengesteld uit officiële en onafhankelijke bronnen; elke bewering is gecontroleerd tegen de tekst van het bronbericht. Zo meten wij.